Ewenement świata wirtualnego


  • Share on Google+

W porównaniu do zarobków najlepszych piłkarzy, e-sportowcy wcale nie wypadają gorzej. Można powiedzieć, że dobry zawodnik pierwszej ligi zarabia o wiele mniej niż profesjonalni zawodnicy sportów wirtualnych.

Czy kiedykolwiek spotkaliście się z określeniem: e-sport? Dla niewtajemniczonych – jest to magiczna, nieosiągalna dla niektórych dyscyplina sportu, którą uprawia się siedząc przed komputerem. Jest rywalizacją między graczami lub całymi drużynami w grach wideo.

Pionierem e-sportu jest gra Spacewar. Już w 1972 roku Uniwersytet Stanforda zorganizował turniej, w którym studenci mogli zmierzyć się grając przeciwko sobie.

Później przyszedł czas na Atari i rok 1981, The Space Invanders Championship. O tej imprezie wiedziało całe USA. Ponad 10 tysięcy mieszkańców wzięło udział w mistrzostwach. Kto wygrywał? Osoba, która zdobędzie największą liczbę punktów.

Dzisiaj sytuacja wygląda nieco inaczej. Mistrzostwa świata w określonych grach wideo są organizowane co roku. Gier, które znalazły się w mistrzowskim koszyku jest coraz więcej. Kolejne lata przynoszą nam większe pule nagród, większą liczbę zainteresowanych i ciekawsze rozgrywki.

Dla samej ciekawości chciałbym przedstawić wam zarobki niektórych z najlepszych graczy wideo na świecie. Weźmiemy pod uwagę najpopularniejsze tytuły: Counter Strike: Global Offensive, League of Legends, Starcraft 2 oraz Dota 2. W zestawieniu pojawią się Polacy!

Zarobki niektórych graczy
Counter Strike Global Offensive
  • Filip „Neo” Kubski (Polska) – 728,269 $ 32 lata
  • Wiktor „Taz” Wojtas (Polska) – 714,356 $  33 lata
  • Jarosław „pashaBiceps” Jarząbkowski  (Polska) – 623,805 $  31 lata
  • Andreas „Xyp9x” Højsleth (Dania) – 1,461,522 $ 24 lata
League of Legends
  • „Faker” Lee, Sang Hyeok (Korea) –1,213,853 $ 23 lata
Starcraft 2
  • Cho „Maru” Sun Choo (Korea) – 745,639 $ 22 lata
DOTA 2
  • Kuro „KuroKy” Takshasomi (Niemcy) – 4,198,204 $ 27 lat
  • Amer „Miracle-” Al-Barkawi (Polska/Jordania) – 3,764,337 $ 22 lata

Czy warto wchodzić w taki biznes? Jeżeli ktoś ma chęci, jest na tyle zmotywowanym, jest bardzo młodym człowiekiem, który marzy o karierze międzynarodowej, czemu nie? Jednak droga na sam szczyt jest wyboista tak jak w każdej dziedzinie, czy to sportu, czy aktorskiej, czy politycznej. Nie każdemu się uda, ale jeżeli ktoś dojdzie na sam szczyt góry lodowej, czeka go wieczna chwała, bo nie wyobrażam sobie (na tę chwilę), żeby coś się zmieniło w e-sporcie.Jestem przekonany, że nikt nie myślał o tak wysokich wygranych. Oczywiście w tym zestawieniu mówimy tylko i wyłącznie o CAŁKOWITYCH zarobkach od początku kariery każdego gracza. Jednak, kiedy patrzymy na młodego Amera, który ma dopiero 22 lata a zarobił już ponad 14 milionów złotych… No właśnie, istne szaleństwo.

E-sport nadal będzie się rozwijał, nadal będzie przyciągał młodych widzów i jeżeli nic się nie zmieni, nie mam pojęcia o jakich kwotach i jak wielkich imprezach możemy mówić za kilkanaście lat.