Nie bądź głupi, czytaj książki


  • Share on Google+

Ponad 50% Polaków nie czyta książek, z czego tylko 35% zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku. Czy to sprawia, że jesteśmy głupim narodem? Po części niestety tak, a czytanie jest fajne, serio.

Sytuacja wygląda tak: Antek wraca do domu, po ciężkim dniu w pracy albo na uczelni. Wyjmuje z plecaka kanapki – zazwyczaj je wyrzuca, lecz na potrzeby tej historii (bo nikt nie lubi wyrzucać jedzenia), zjada je. Dobiega godzina 20, więc bierze prysznic i ma około dwie, trzy godziny dla siebie, przed pójściem spać. Jedyne, na co ma ochotę to:

  • włączyć telewizor i pooglądać seriale, zanurzyć się w sporcie lub posłuchać o tym, jak głosowali Polacy w ostatnim referendum…

lub

  • wziąć telefon do ręki, położyć się na kanapie, otworzyć piwo i zanurzyć się w wirtualnym świecie, który zjada nie tylko nasze komórki mózgowe, ale również godziny wolnego czasu.

Gdzie popełnił błąd? Czy wybór, który mu zaproponowałem był słuszny, sprawiedliwy? Jeżeli popatrzymy na badania, sondaże: tak. Wiele ludzi nie myśli o wzięciu do rąk książki, Kindle (książki w formacie elektronicznym). Dlaczego?

– Bo Internet daje nam więcej radości, przyjemności, możliwości itd.

Chciałbym wam udowodnić, że czytanie książek nie jest be, że czytać warto i trzeba. A przedstawi wam to chłopak, który przez 24 lata swojego życia przeczytał kilka książek i dopiero od ponad roku, stara czytać się je na bieżąco i ma na swoim koncie już 8 pozycji.

Co magicznego dadzą nam książki?
  1. Czytanie redukuje stres, jest jedną z metod redukowania doświadczanych codziennie napięć. W momencie, kiedy sięgamy po książkę i zagłębiamy się w historii w niej opisywanej, uspokajamy się. Nie ogłupiamy się oglądając setek idiotycznych filmów na youtubie. Nie psujemy sobie wzroku (o ile czytamy przy dobrym świetle) patrząc na ekrany telefonów komórkowych. W tym momencie jesteśmy tylko my i książka, nic innego się nie liczy.
  2. Czytanie poprawia pamięć i dobrze wpływa na naszą koncentrację. To nie nowość. Oprócz naszej fizyczności i karnetów na siłownię warto zabezpieczyć się również psychicznie i zadbać o zdrowie mózgu, pamięci. Badania potwierdziły, że czytanie poprawia naszą kondycję mózgu i dzięki czytaniu książek jesteśmy w stanie więcej zapamiętać i lepiej skoncentrować się na dziennych wyzwaniach.
  3. Czytanie rozwija naszą wyobraźnię. Film czy książka? Wiele osób, kiedy mają do wyboru obejrzenie filmu albo przeczytanie książki wybrałoby pierwszą opcję. Błąd. Podczas czytania jesteśmy bardziej skupieni na słowach i staramy się wyobrazić sobie sytuacje, zdarzenia, które opisywane są na papierze. Podczas oglądania filmu nie musimy tego robić, bo wszystko przedstawione jest w formie video.
  4. Czytanie pogłębia naszą wiedzę. Więcej informacji przygarniemy do swoich półkul mózgowych, kiedy o niej przeczytamy, aniżeli kiedy będziemy oglądać film, serial.
  5. Czytanie dodaje seksapilu. Według wielu kobiet, mężczyzna, który czyta (lub po prostu trzyma otwartą książkę w rękach), jest uważany za atrakcyjniejszego niż jest normalnie. Rada dla mężczyzn: bierzcie książki wszędzie, gdzie tylko możecie, to zwiększy wasze szanse na znalezienie drugiej połówki!
  6. Czytanie wieczorem poprawi nasz sen. Jak mawiał Ray Bradbury: Są tylko dwie rzeczy, z którymi możesz pójść do łóżka: drugi człowiek i książka. Podczas czytania nasze mięśnie się rozluźniają, co więcej, nasz oddech spowalnia i staje się bardziej rytmiczny. Czytanie odciąga nas od świata realnego i przenosi nas do świata snów.
  7. Czytanie rozwija empatię. Powieści i historie oferują niesamowitą okazję do rozwinięcia empatii. Czytając, wcielamy się w bohaterów naszych lektur, cierpimy, śmiejemy się i kochamy razem z nimi.

Czy jeszcze was nie zainteresowałem przejściem z formy: usiądę z telefonem w ręku, zobaczę co słychać na youtubie – na – wezmę książkę do ręki, poczytam pół godziny i pójdę spać?

Wydaje mi się, że takich punktów można byłoby przytoczyć o wiele więcej. Czytanie jest naprawdę cudowną rzeczą. Sam przez 24 lata nie czytałem prawie w ogóle, jednak jakiś rok temu coś we mnie pękło i pierwszy raz sięgnąłem po książkę (oraz kilka pozycji kupiłem). Jest to magiczne zajęcie, które nie dość, że zapewni nam dłuższe życie, to uspokoi stres i zapewni dobry sen, o który tak wiele ludzi modli się latami.